Kuno Fencker ønsker, at Grønland ikke længere skal være repræsenteret i Folketinget

Det er ikke nødvendigt, at vores land blander sig i dansk politik, og omvendt bør danskerne heller ikke blande sig i politikken her i landet, mener Kuno Fencker, medlem af Inatsisartut for Naleraq.
Kuno Fencker, fra Naleraq er medlem af Inatsisartut. Foto © : KNR / Markus Valentin
Skrevet af Marie Kuitse
25. april 2025 11:16

Kuno Fencker, der er medlem af Inatsisartut for Naleraq, har udtalt til KNR, at han ønsker, at Grønland ikke længere skal have repræsentanter i Folketinget. Han mener, at rigsfællesskabet mellem Grønland, Færøerne og Danmark ikke er baseret på lighed.

– Vi siger, at vi er et rigsfællesskab, men det passer ikke. Grønland hører under det danske kongedømme, og der er kun ét egentligt kongerige med begrænset suverænitet. Derfor er der behov for reformer, og vi har ofte nævnt paragraf 21, som bør behandles, siger Kuno Fencker.

Han fortsætter:

 – Det betyder ikke, at vi straks bliver en uafhængig stat, så snart vi begynder på dette arbejde.

Han mener, at Grønlands repræsentation i Folketinget fører til en politisk indblanding mellem de to lande, altså Grønland og Danmark.

– Der er storpolitisk indblanding i, hvad der sker i Danmark, og det er ikke hensigtsmæssigt. Vi ønsker heller ikke, at Danmark direkte blander sig i grønlandsk politik. Derfor er der et stort behov for en ny struktur.

Vores land kunne få en "free association", altså en fri og uforpligtende samarbejdsaftale, eller skabe en union, som betyder et samarbejde i en fælles gruppe, som f.eks. med EU.

Men det kan kun opnås gennem en folkeafstemning i Grønland, understreger Kuno Fencker.

– Derfor skal det grønlandske folk stemmes om, hvordan vi ønsker at samarbejde i fremtiden, og i lyset af verdenssituationen kan det næste skridt være en reform af rigsfællesskabet, siger han.

Hvis Grønland ikke længere skal være repræsenteret i Folketinget, spurgte KNR Kuno Fencker, hvordan man så vil håndtere de store ansvarsområder, som stadig ligger hos Danmark, f.eks. forsvar og retsvæsen.

– Det er netop disse ansvarsområder, som vi også skal overtage ved lovgivning her i landet. De områder, vi kan overtage, står allerede nævnt i selvstyreloven, og vi skal forberede os på at overtage dem, forklarer han.

– Men behandlingen af dem skal naturligvis stadig ske her i landet. Selvom det endelige ansvar nu ligger hos Danmark, skal sagsbehandlingen ske både gennem Inatsisartut og Naalakkersuisut.

Naleraq har sit eget medlem i Folketinget. Hvornår Grønlands to medlemmer i Folketinget ikke længere skal sidde der, kan Kuno Fencker fra Naleraq ikke give et præcist tidspunkt for, men han henviser til, at paragraf 21 bør træde i kraft.