Kun få stemmer på Nuuks nye vartegn

Kun få borgere har stemt på de to forslag i Kommuneqarfik Sermersooqs konkurrence om et nyt vartegn i Nuuk, mens debatten på sociale medier præges af kritik af projektets prioritering.
Skulpturen Kaassassuk af Simon Kristoffersen ved Inatsisartut, har siden 1973 været et pejlemærke i Nuuk bymidte. Nu er kommunen på udkig efter endnu et nyt vartegn til byen. Foto © : KNR
19. november 2025 16:00

Kommuneqarfik Sermersooq har udskrevet en åben konkurrence om et nyt vartegn i Nuuk, der skal ”præge hovedstadens bybillede og skabe stolthed blandt byens borgere."

Men meget tyder på, at borgerne ikke deler begejstringen.

Indtil videre er der kun afgivet lidt over 200 stemmer i afstemningen mellem de to udvalgte projekter, og på sociale medier vokser kritikken.

"Spild af penge"

På Kommuneqarfik Sermersooqs Facebook-side peger størstedelen af kommentarerne på, at mange mener, at de 250.000 kroner, der er afsat til projektet, burde bruges på vigtigere områder. 

Blandt forslagene nævnes blandt andet renovering af byens skimmelramte skoler, hjælp til hjemløse og udsatte borgere, igangsættelse af boligbyggerier samt renovering af huse og veje.

Samtidig mener flere at have et endnu bedre forslag til byens nye vartegn. Hvad med en statue af Trump eller J.D. Vance?

Andre stiller spørgsmålstegn ved, hvorfor der overhovedet skal bruges penge på et nyt vartegn, når Nuuk allerede har et: Sermitsiaq.

Skal skabe et attraktivt bymiljø

Ifølge Kommuneqarfik Sermersooq er baggrunden for konkurrencen, at kunst og kultur er en vigtig del af et attraktivt bymiljø. 

Derfor ønsker man et vartegn, der både kan fungere som samlingspunkt for borgere og besøgende, og som samtidig formidler grønlandsk kultur og Nuuks rolle som landets hovedstad.

- Vi vil skabe inkluderende byrum, hvor alle føler sig velkomne, og hvor man har lyst til at opholde sig på tværs af kulturer og generationer. Kunst og kultur er en naturlig del af dette – de tilfører liv og æstetik, fortæller vores historier og styrker fællesskabet, står der om kommunens vision for konkurrencen. 

En moderne hovedstad

Det er ikke kun borgerne i Nuuk, som sætter spørgsmålstegn ved projektet. Det manglende fokus på andre byer og bygder i Kommuneqarfik Sermersooq er også under kritik. 

Når vartegnet skal placeres i Nuuk, skyldes det dog, at byen er et ”fysisk knudepunkt for Grønland.” Med den nye internationale lufthavn og atlanthavn er Nuuk "porten til Grønland og det første møde med landet", skriver kommunen – og "det forpligter."

- Nuuk er i en spændende udvikling, og vi ønsker at markere både denne udvikling og ambitionen om at være en moderne hovedstad med et nyt kunstnerisk værk. Visionen er at skabe et vartegn, der symboliserer byens identitet og værdier og samtidig bliver et varigt og synligt pejlemærke, skriver kommunen.

Konkurrencen har været åben for alle fra den 1. september til den 1. november. En udvælgelseskomité bestående af ansatte i kommunen, har herefter udvalgt de to forslag, der nu er sendt til offentlig afstemning.

Og hvis du vil nå at sætte dit præg på beslutningen, skal du skynde dig. Afstemningen på Kommuneqarfigas hjemmside lukker nemlig på søndag den 23. november og annonceres kort tid efter, den 26. november.