Kangaatsiaq skole: Dreng blev indadvendt efter besøg hos tidligere lærer
KNR har talt med en af mødrene bag brevet om vold og krænkelser fra Kangaatsiap Atuarfia Iparartarfik.
Hun fortæller, at hendes søn er blevet udsat for, hvad hun mener er seksuelle krænkelser fra en tidligere underviser, som ikke længere arbejder på skolen.
Årsagen til, at hun fortæller om sin sag, selvom sagen er foregået efter læreren stoppede på skolen, er, at hun er bekymret for, om andre børn gennem deres tid på skolen har været udsat for lignende.
Moderen fortæller til KNR, at hun har anmeldt sagen til Grønlands Politi. Denne artikel er hendes gengivelse af hændelserne.
Ændrer adfærd
Moren fortæller, at den tidligere skolelærer havde tilbudt at passe drengen og hjælpe til med at lave husflid.
Men efter en tre-fire gange ville hendes søn ikke længere hjem til læreren. Han ville dog ikke fortælle hvorfor.
Lidt efter lidt lagde moren mærke til, at sønnen begyndte at ændre adfærd.
Han ville ikke længere tage sit tøj af, mens forældrene så på, og så nægtede han at gå i bad.
- Det kunne tage næsten to måneder før han tog et bad. Jeg ledte efter en årsag i noget tid, indtil vi fandt ud af det. Det tog nogle måneder, måske op til et helt år, fortæller moren.
Hjælp fra familiehuset
Efter moren forgæves havde forsøgt at tale med sin søn, tog hun fat i familiehuset for at få hjælp.
- Vedkommende fra familiehuset kom i tanke om et spil, hvor man trækker et kort med spørgsmål såsom: Har du nogensinde været udsat for noget dårligt fra en voksen?
Da hendes søn fik spørgsmålet, svarede han ja.
- Så havde jeg et udgangspunkt til at spørge ind til det og finde ud af, om han havde været udsat for en krænkelse.
- Men han ville stadigvæk ikke tale om det. Han var indelukket og ikke klar.
Dagen efter ringede moren til Grønlands Politi. Men siden hendes søn ikke ville udtale sig, kunne de ikke gå videre med sagen, forklarer moren.
- Politiet fortalte mig, at hvis mit barn ikke selv satte ord på episoden, så vil der ikke ske noget med krænkeren, og sagen vil stå stille.
Et velkendt mønster
KNR har henvendt sig til Grønlands Politi for en kommentar. De fortæller, at de ikke udtaler sig om enkeltsager.
Dog sætter Katrin Dietzel, politikommissær i overgrebssektionen i Nuuk, ord på, hvad der kan kendetegne sådanne sager.
Hun fortæller, at der typisk ses en adfærdsændring hos barnet. Det kan være, at barnet enten bliver mere tilbagetrukken, eller at barnet bliver mere aggressiv.
- Adfærd kan være et rødt flag, hvor man måske skal undersøge nærmere, hvad der ligger bag ved, når ens nærmeste ændrer adfærd.
KNR har også talt med Naja Lund Kielsen. Hun er centerleder for Inulerivik, der til daglig taler med børn og unge, der har været udsat for forskellige former for overgreb.
Naja Lund Kielsen fortæller ligesom Katrin Dietzel, at en ændring i adfærd er normalt i sådanne sager; men også at børn er meget forskellige og udviser tegn på hver deres måde.
- Hvis barnet udvikler en adfærd, man ikke genkender, er det vigtigt at reagere på det, fortæller Naja Lund Kielsen.