Betjente langs kysten får bedre mulighed for støtte

Nuværende og tidligere politibetjente langs kysten med ar på sjælen får nu bedre mulighed for hjælp. Organisationen Thin Blue Line Denmark og flyselskabet Air Greenland har indgået en aftale.
- Vi som organisation er utroligt taknemmelig over, at Air Greenland kan se den tillid, de viser os ved at indgå et samarbejde, siger Thin Blue Lines direktør Stinne Ølshøj. Foto © : KNR / Sikkersoq Rosing Karlsen
08. februar 2026 11:02

Thin Blue Line Denmark oprettede i maj en afdeling i Nuuk for at hjælpe og støtte nuværende og tidligere ansatte i politiet samt deres familier, som har været udsat for voldsomme oplevelser i arbejdet.

Efter at have haft en afdeling i Nuuk i ti måneder, kan de nu i samarbejde med Air Greenland også rejse langs kysten i Grønland, skriver de på deres Facebook-side:

- Vi som organisation er utroligt taknemmelig over, at Air Greenland kan se den tillid, de viser os ved at indgå et samarbejde, siger Thin Blue Lines direktør Stinne Ølshøj.

Organisationen har frivillige medarbejdere, men på grund af de høje transportomkostninger i Grønland har de tidligere ikke haft mulighed for at rejse langs kysten, fortæller Stinne Ølshøj.

Derfor har Air Greenland indgået et samarbejde for at støtte de frivillige, siger direktør for bæredygtighed og kommunikation, Inga Dora G. Markussen.

- Vi ved, at det er dyrt at rejse i Grønland, og at disse frivillige foreninger ofte har begrænsede økonomiske midler, hvilket kan begrænse, hvor langt deres arbejde kan nå, siger Inga Dora G. Markussen.

Vigtigt at kunne hjælpe langs kysten

Thin Blue Line Denmark offentliggjorde sidste november en undersøgelse, som viste, at tre fjerdedele af politibetjentene i Grønland har fået følgevirkninger af deres arbejde.

Indtil nu har foreningen allerede været i kontakt med 60 personer for at hjælpe og støtte dem.

- Vi har ikke arbejdet så lang tid i Grønland, men vi har endelig fået kontakt til de første 60 personer, som så både er grønlandske betjente og reserve betjente og også nogle danske assistancer betjente, siger hun.

Organisationen er opmærksom på, at opgaven er anderledes i Grønland, og at støtten skal tilpasses de lokale forhold, tilføjer hun.

- Det er fordi, at for at vi kan lykkes med vores støtte og hjælp, så er det rigtig vigtigt at vi kan komme ud i lokalsamfundene, siger hun og fortsætter:

- Vi ved, at der er særligt store udfordringer for betjente og reserve betjent og kommunefogeder i forhold til den praktiske og geografiske adgang til støtte helt lokalt langs kysten. Så derfor har de (betjentene red.) brug for, at vi med hjælp fra Air Greenland kommer derud.