Indland Udland Politik Erhverv Krimi Kultur Sport

2 hold dimitteres fra Ilisimatusarfik imorgen

AF:  Hagen Højer Christensen
de in

Ilisimatusarfik - Grønlands Universitet - dimitterer i morgen de to første hold, der har gennemført den erhvervsøkonomiske diplomuddannelse, HD 2. del, i henholdsvis Organisation & Ledelse samt Regnskab & Økonomistyring. Og klarer alle skærerne, ja så får Grønland 13 nye folk med handelsdiplom.

Uddannelsen har været gennemført i samarbejde med Aalborg Universitet og med støtte fra Niuernermik Ilinniarfik - Grønlands Handelsskole i Nuuk.

Ilisimatusarfik udbyder igen til efteråret HD-2. dels-uddannelser. På nuværende tidspunkt ventes der således et hold i Organisation & Ledelse, mens der endnu ikke har meldt sig ansøgere nok til at starte et nyt hold i Regnskab & Økonomistyring. Ansøgningsfristen er dog forlænget til den 27. juni - så Ilisimatusarfik håber stadig at kunne tilbyde undervisning på begge linjer.

Studiet er tilrettelagt som en deltidsuddannelse, der normalt følges sideløbende med et job. Uddannelsen omfatter ét årsværk, som tilrettelægges over to år.

Studiets overordnede formål er at give den studerende indsigt i et erhvervsøkonomisk speciale, således at den studerende kvalificeres til at løse komplekse økonomiske og ledelsesmæssige opgaver i virksomheder, organisationer og offentlige institutioner.

På forsiden lige nu
Naalakkersuisoq for natur og miljø, Anthon Frederiksen, mener at det nylige brændstofudslip i Station Nord er uacceptabelt. Især efter at han sidste år holdt møde med daværende forsvarsminister Gitte Lillelund Bech, der lovede at hun ville gøre hvad hun kunne for at forhindre flere udslip.
Næsten halvdelen af de ledige i Qaasuitsup kommunia er unge mellem 15-25 år. De er unge der ikke har taget sig en uddannelse efter folkeskolen. En af dem er Edgar Markussen på 21-år han drømmer om kokke uddannelse, men han mangler gode karakterer til at komme i gang. Han er en af de ledige, som stemplede sig ind, som arbejdssøgende på jobcenteret i Ilulissat - Det er meget svært, som ung at finde et arbejde, siger Edgar Markussen, han har været jobsøgende i et år.
Efter et omfattende olieudslip på Station Nord sidste år, blev der lagt op til skærpet menneskeligt opsyn. Alligevel gik det forleden galt igen. Forsvarets egne eksperter kalder det aktuelle udslip alvorligt.
Naalakkersuisut lægger op til, at bygder uden vækst ikke skal udbygges. - Naalakkersuisut bør komme til bygderne og tale med bygdebestyrelserne, om hvilke erhvervsmuligheder de enkelte bygder har, siger Thimothæus Petersen fra Kullorsuaq som er medlem af kommunalbestyrelsen i Qaasuitsup Kommunia.
Byer og bygder med færre end 1.500 indbyggere beholder ensprissystemet på vand og el, mens større byer i fremtiden skal betale kostægte priser. Download hele forslaget.
Journalist Henriette Rasmussen bliver den nye programchef for radio afdelingen i KNR.
Den grønlandske arbejdsstyrke skal gøres klar til de kommende tider med råstofudvinding og off shore aktiviteter.
På mandag uddeles internet-Oscaren til Visit Greenland for hjemmesiden greenland.com. Det er folkets pris i kategorien turisme, der tildeles Visit Greenland, og den verdenskendte danske skuespiller Nicolaj Coster-Waldau er med på scenen, når prisen overrækkes.
Hver af landets folkeskolelærere kan ifølge deres nyforhandlede overenskomst undervise i to lektioner ekstra fra næste skoleår. Lærernes ekstra undervisningstid kan betyde, at man efter sommerferien i en skole med 13 lærere er i stand til at opnå samme timeantal, som man hidtil skulle bruge 14 lærere til at dække.